Porządki przed nowym rokiem szkolnym – jak ogarnąć przestrzeń i komputer (i nie oszaleć).

Opróżnij wszystkie szuflady, teczki, pojemniki – naprawdę wszystkie. Znajdziesz tam pewnie jakieś zaskoczenia (czy to jeszcze spinacz, czy już archeologia szkolna? 😉).

•Zostaw tylko to, co faktycznie używasz – a resztę posegreguj: do wyrzucenia, do oddania, do schowania.

•Stwórz osobne pudełka/segregatory na nowy rok – np. „klasa 5”, „egzamin ósmoklasisty”, „gry i warm-upy”.

Dzięki temu Twoja przestrzeń będzie działać razem z Tobą, a nie przeciwko Tobie!

•Przejrzyj stare foldery i nazwij je na nowo – np. „klasa_6_testy”, „speaking_ready”, „plansze do druku”.

•Usuń duplikaty! i niepotrzebne pliki – zwłaszcza te z 2017.

•Zrób miejsce na nowy rok – utwórz główny folder „Rok szkolny 2025/2026” i w nim: Klasa 5 / Klasa 6 / Klasa 7 / Klasa 8 / Egzamin / Warm-upy i gry / Gotowce etc. 

W bonusie: warto mieć też folder „Na czarną godzinę” – do szybkiego wykorzystania, gdy czas goni. Taki cyfrowy porządek to później codzienne oszczędzanie czasu i nerwów.

•Plansze i dekoracje – np. classroom language (polecam Ci te plakaty lub te), zasady, plansze z czasami gramatycznymi,

•Materiały na pierwsze tygodnie warm-upy, ice breakery, lekcje przypominające, (np. te lub te)

•Teczki startowe dla każdej klasy – z najważniejszymi rzeczami, np. listą uczniów, planem roku, pomysłami na pierwsze lekcje bezpodręcznikowe.

A teraz klucz: nie wrzucaj wszystkiego do jednego segregatora!
Zorganizuj wszystko w osobnych teczkach lub pudełkach z etykietami – u mnie sprawdza się system: GRAMMAR KIDS, TEENS, READY-SET-LEARN, EGZAMIN E8 itd.

 

•Jeden kalendarz na wszystko – np. planner nauczyciela z miejscem na klasy, sprawdziany i notatki,

•Kolorowe oznaczenia – np. inny kolor dla każdej klasy lub typu zadania (świetnie działa u wzrokowców!),

•Stałe dni na konkretne zadania – np. poniedziałki na planowanie, środy na druk, piątki na przegląd tygodnia.

Zapisz swój system – w plannerze, w notesie lub… na kartce przyklejonej do półki. Chodzi o to, żeby nie wymyślać wszystkiego co tydzień od nowa. System = mniej decyzji, więcej spokoju.

•Porządki w szufladach i segregatorach,

•Uporządkowanie folderów na komputerze i w chmurze,

•Wydruki na pierwsze tygodnie,

•Uzupełnienie teczek na klasy,

•Przygotowanie przestrzeni do pracy (również tej domowej!),

•Zapisanie systemu planowania i oceniania.

A jeśli nie masz czasu robić jej sama – już zrobiłam to za Ciebie!
Pobierz gotową checklistę, którą przygotowałam w formie PDF. Możesz ją wydrukować, odhaczać, dopisać swoje punkty – i wracać do niej co roku.